پشت پرده خروج نیروهای آمریکا از شمال سوریه

حسن‌ هانی‌زاده/ کارشناس مسائل خاورمیانه

منطقه شرق فرات و شمال سوریه طی روزهای اخیر شاهد تحولات تازه‌ای از سوی آمریکا و ترکیه است. به دنبال انتشار گزارش‌هایی درباره استقرار نیرو و تجهیزات نظامی ترکیه در مرزهای مشترک با سوریه، کاخ سفید پس از گفت‌و‌گوی تلفنی یکشنبه شب دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا با همتای ترک خود، دستور عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی از مرزهای سوریه و ترکیه را صادر کرد. این گفت‌و‌گو در حالی صورت گرفت که اردوغان چند روز پیش از آغاز عملیات  قریب‌الوقوع علیه کردهای سوریه در شمال این کشور خبر داد. وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) نیز اعلام کرد که دستوری از دولت برای خروج کامل از سوریه را دریافت کرده است.
باید توجه داشت که همسویی آمریکا و نیروهای آمریکایی در سوریه با گردان‌های مدافع خلق کرد در شمال ادلب نگرانی‌هایی برای دولت رجب طیب اردوغان به وجود آورده بود. با توجه به اینکه آمریکا طی سه سال اخیر بیش از دو هزار تن از نیروهای تفنگ‌دار دریایی خود را در منطقه شرق فرات مستقر کرده اکنون به این نتیجه رسیده که ادامه حضور این نیروها در سوریه فقط هزینه‌های مالی و لجستیکی زیادی برای آمریکا به دنبال خواهد داشت. ترکیه نیز بارها مراتب نگرانی خود را از کمک تسلیحاتی آمریکا به کردهای سوریه به واشنگتن اطلاع داده است. به همین دلیل ترکیه حضور نیروهای کرد دمکراتیک سوریه در اطراف حلب و ادلب را عاملی برای ایجاد ناامنی در خاک این کشور دانسته و صریحا اعلام کرده که در عمق 60 کیلومتری خاک سوریه پیشروی خواهد کرد. همچنین کردهای سوریه اعلام کردند اگر ترکیه از منطقه کاهش تنش در ادلب خارج شود با نیروهای ترکیه درگیر خواهند شد. مجموعه این حوادث سوال‌های متعددی را مطرح کرده از جمله اینکه آیا آمریکا حقیقتا از شرق فرات خارج خواهد شد و یا اینکه استقرار احتمالی نیروهای ترکیه در شرق فرات چه تبعاتی به دنبال خواهد داشت؟

به هر حال به نظر می‌رسد که اگر نیروهای آمریکا از شرق فرات خارج شوند قطعا ارتش ترکیه تهدید خود را عملیاتی خواهد کرد و به سمت این منطقه با هدف قطع ارتباط کردهای سوریه با اقلیم کردستان عراق پیشروی خواهد کرد.

در چنین شرایطی طبیعی است که نقش محوری ایران و روسیه برای کاهش تنش بین دولت دمشق و آنکارا بسیار موثر خواهد بود و در آینده این احتمال وجود دارد که تهران و مسکو برای کاهش تنش بین سوریه و ترکیه وارد عمل شوند.

در این بین با توجه به همزمانی اعلام خروج نیروهای آمریکایی از سوریه و آغاز عملیات ترکیه در شرق فرات احتمال آن می‌رود که بده بستانی بین آنکارا و واشنگتن بر سر سوریه و کردها صورت گرفته باشد. اما مهم‌تر از آن می‌توان گفت که دونالد ترامپ در آستانه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری قصد دارد نیروهای خود را از خاک سوریه خارج کند تا برگ برنده‌ای برای مردم آمریکا که از این هزینه‌ها و دخالت‌های بین‌المللی کشورشان خسته‌ شده‌اند رو کند. زیرا در مقطع فعلی حضور و عدم حضور نیروهای آمریکا در سوریه تاثیری بر بحران این کشور نخواهد داشت و فقط یک هزینه اضافه است. البته پیش‌بینی می‌شود که نیروهای آمریکا برای حفظ تاسیسات نفتی عربستان در این کشور مستقر شوند. در عین حال این احتمال وجود دارد که آمریکا بخواهد به طور کلی نیروها و هزینه‌های اضافی‌اش را در منطقه کاهش دهد. 

در خصوص بقایای داعش نیز باید گفت که آنها نیز به تدریج مجبور به خروج از سوریه خواهند شد و اگر ترکیه با داعش زدوبندی نداشته باشد، نیروهای سوریه و حزب‌الله می‌توانند این گروهک‌های تروریستی را سرکوب کنند.

افزودن دیدگاه جدید

کد امنیتی

این قسمت برای تشخیص انسان از روبات ها می باشد

1 + 3 = Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.