هشدارهای استراتژیک حمله به آرامکو

منبع: اندیشکده های غربی

حملات پهبادی به تاسیسات نفتی عربستان سعودی سطح جدیدی از هشدارهای استراتژیک را نشان داده ‌است که می تواند بر سطوح انرژی، موقعیت آمریکا و عربستان در منطقه و جنگ های آینده در خاورمیانه اثرگذار باشد . از یک سو، حملات اخیر به تاسیسات نفتی عربستان سعودی بحرانی در صادرات جهانی نفت ایجاد کرده ‌است و تعمیر خرابی‌های ناشی از حملات یادشده و از سرگیری صادرات نفت توسط این کشور به مسائل کلیدی و مهم تبدیل شده‌است. البته چالش جدی‌تر این است که آمریکا و عربستان چگونه در آینده این قبیل حملات را متوقف سازند. این امر هم یک چالش کوتاه‌مدت و هم یک چالش بلندمدت است.چالش کوتاه‌مدت این است که عربستان سعودی و شرکت آرامکو هیچگونه اطلاعات و آماری از جزئیات مربوط به سطح خرابی‌های ناشی از حملات مذکور ارائه نکرده‌اند. چرا که در صورت انتشار جزئیات از عمق فاجعه می‌تواند حملات بعدی بگونه‌ای طراحی شود که میزان و سطح خسارات را بیشتر کند و زمان تعمیر را طولانی‌تر سازد.

همچنین اختلاف عمده‌ای بر سر اینکه چه کسی مسئول این حمله است وجود دارد. اگرچه برخی کشورها ازجمله آمریکا درباره کشور حمله کننده به تاسیسات نفتی عربستان سعودی تردیدهایی را مطرح ساخته‌اند، اما از حیث فنی ایران این عملیات را انجام نداده ‌است. در حالی که جزئیات کامل حملات پهپادی به تاسیسات نفتی بقیق عربستان سعودی نامشخص است، انتشار تصاویر ماهواره‌ای تاییدی بر ادعای واشنگتن در مورد کشور حمله‌کننده نیست. در عین حال، حتی اگر ایران تسلیحات و تجهیزات در اختیار حوثی‌ها قرار داده باشد، نمی‌توان این کشور را مسئول حملات یادشده دانست، چراکه تصمیم به حمله توسط حوثی‌ها اتخاذ شد و حتی ممکن است تکرار شود.

در چنین شرایطی اگرچه آمریکا و عربستان سعودی می‌توانند یمن را بمباران کنند و موشک‌های حوثی‌ها را هدف قرار دهند، اما این قبیل حملات خسارات غیرنظامی به همراه خواهد داشت. بعلاوه، چنین حملاتی حوثی‌ها را از اقدام متقابل باز نمی‌دارد.

از سوی دیگر حمله به ایران به بهانه اینکه حملات به تاسیسات نفتی بقیق توسط این کشور انجام شده، به معنای تشدید وضعیت علیه کشوری است که مشارکتش در حملات به تاسیسات نفتی عربستان نامعلوم و اثبات نشده می‌باشد. از اینرو، حمله به ایران تحت هیچ شرایطی حمایت سازمان ملل را با خود به همراه نخواهد داشت.

در واقع عربستان سعودی قبل از اینکه به فکر اقدامات تلافی‌جویانه باشد، باید آسیب‌پذیری خود را مورد ارزیابی و بررسی قرار دهد و آمریکا نیز باید پیامدها و تاثیرات چنین حملاتی را بر قطع بیشتر صادرات نفت از خلیج فارس مد نظر داشته باشد. چرا که هرگونه حمله به ایران و حوثی ها حملات بیشتر به تاسیسات نفتی عربستان سعودی و تاسیسات نفتی سایر کشورهای خلیج فارس را به همراه خواهد داشت. بعلاوه، چنین حملاتی به تشدید و درگیری عمده به جنگ نفت‌کش‌ها کشیده خواهد شد. در حالی که جهان به نفت خلیج فارس نیاز مبرم دارد.

نگاه دقیق‌تر به آینده حکایت از آن دارد که حملات به تاسیسات نفتی عربستان سعودی یک هشدار استراتژیک روشن می‌باشد مبنی‌بر اینکه برتری هوایی آمریکا در خلیج فارس و انحصار آمریکا در ظرفیت و توانایی برای انجام حملات دقیق‌زنی به سرعت از بین رفته ‌است. بطوریکه تمامی این سامانه‌ها را می‌توان در سطوح پایین از شدت درگیری و در جنگ‌های با شدت بالاتر مورد استفاده قرار داد. چنین حملاتی همچنین می‌تواند به دیگر اشکال حملات غیرمتعارف هم بر روی زمین و هم در خلیج فارس متصل شود. بنابراین در حالیکه سال‌ها تحلیلگران درباره این تغییرها در ماهیت جنگ هشدار داده‌اند، اما حملات اخیر به تاسیسات نفتی عربستان سعودی روشن ساخته‌است که آنها یک واقعیت محدود نیستند و حتی ممکن است گسترش هم پیدا کنند. 

در مجموع نباید حملات پهبادی و موشکی انصارالله را به حمله به آرامکو محدود کرد چرا که بسیاری از روندهای کنونی نظامی و امنیتی در خلیج فارس را تغییر داد و آرامش مقامات آمریکا و عربستان را آشفته کرد.

افزودن دیدگاه جدید

کد امنیتی

این قسمت برای تشخیص انسان از روبات ها می باشد

1 + 12 = Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.