عملیات ترکی - صهیونیستی در شمال سوریه

جعفر قنادباشی/ کارشناس مسائل بین‌الملل

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه روز شنبه اعلام کرد که ارتش این کشور به زودی در شرق فرات عملیات چند جانبه‌ای را آغاز می‌کند و از تصمیم برای پاکسازی این منطقه از وجود نیروهای یگان‌های مدافع خلق خبر داد. تصمیم ترکیه برای حمله نظامی به شمال شرق سوریه همزمان با تصمیم آمریکا برای خارج کردن نیروهایش از این منطقه اعلام شد. بسیاری از ناظران منطقه عقب نشینی نظامیان آمریکایی از شمال سوریه را هدیه‌ای به ترکیه می‌دانند تا بتواند نیروهای مسلح کرد را در این مناطق سرکوب کند. کاخ سفید بعد از تماس تلفنی ترامپ و اردوغان گفته بود که ترکیه به زودی عملیات در شمال سوریه که از مدت‌ها پیش برای آن برنامه ریزی می‌کرد را شروع می‌کند.  این تصمیم دونالد ترامپ انتقادهای فراوانی را در آمریکا و حتی در میان متحدان جمهوری‌خواه او برانگیخته است.

مواضع و نشانه‌هایی که کردهای سوریه در واکنش به نیروهای آمریکایی از سوریه از خود بروز دادند، از یک طرف بیانگر ناراحتی آنها از این موضع واشنگتن و انتقاد شدید نسبت به این تصمیم و از طرف دیگر نشانگر رویکرد جدید کردها است که به احتمال زیاد در آینده در قبال تحولات منطقه اتخاذ خواهند کرد؛ رویکردی که قاعدتا می‌تواند در شرایط موجود در مرزهای مشترک ترکیه و سوریه تغییراتی را بوجود آورد.

این در حالی است که چنین واکنشی از سوی کردهای ساکن در این مناطق پیش از این به ویژه سال گذشته زمانی که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا از خروج قریب‌الوقوع نیروهای آمریکایی در سوریه سخن گفت، به نمایش گذاشته شد و نیروهای دموکراتیک کرد(کردهای آموزش دیده از سوی واشنگتن) صراحتا از پیوستن به ارتش سوریه سخن به  میان آوردند و حتی در عرصه عمل نیز مناسبات جدید و دوستانه‌ای را با واحدهایی از ارتش سوریه برقرار کردند.

بنابراین از جمله گزینه‌های بسیار محتمل، پیوستن عملی کردهای مناطق مرزی به ارتش سوریه و پذیرفتن حاکمیت سوریه و تمامیت ارضی این کشور در این مناطق است.

البته روشن است که فرضیاتی چون پیوستن این گروه از کردها به اقلیم کردستان یا اتخاذ دیگر مواضع از سوی آنها به دلیل نبود شرایط لازم غیرمحتمل به نظر می‌رسد.

اما اکثر صاحب‌نظران بر این اعتقاد هستند که اقدام ترکیه در حضور نظامی در مناطق مرزی سوریه و ایجاد منطقه‌ای تحت عنوان منطقه حائل به معنی همسویی آنکارا با واشنگتن، تل‌آویو و ریاض است. هرچند که مقامات آنکارا می‌کوشند تا سیاست حضور نظامی خود در مناطق مرزی مشترک میان سوریه و ترکیه را اقدامی در راستای جلوگیری از تحرکات گروهک‌های مسلح کرد ترکیه عنوان کنند و با چنین تعریفی از عملیات نظامی خود در سوریه، مشروعیت لازم را نیز برای آن کسب نمایند.

به عبارت دیگر به عقیده این صاحب‌نظران، ترکیه در حال حاضر دو سیاست متفاوت را که یکی علنی و دیگری پنهانی و سری است در این مناطق دنبال می‌کند؛ بدین مفهوم که تحرکات نظامی برای کنترل گروهک‌های مسلح کرد، اقدامی آشکار و علنی ولیکن سیاست همسویی با آمریکا، رژیم اسرائیل و ارتجاع منطقه به عنوان بخش سری و پنهانی این عملیات تلقی می‌شود.

آنهم بدین گونه که مقامات ترکیه از طریق حضور نظامی خود می‌کوشند تا از قدرتمندتر شدن سوریه جلوگیری کرده و بدین طریق خاطر مقامات رژیم صهیونیستی را از این مسئله آسوده نمایند.

روشن است که نه روسیه و نه جمهوری اسلامی ایران با چنین سیاستی موافق نیستند و این بخش سری و پنهانی اقدامات آنکارا را برنمی‌تابند؛ همچنانکه این اقدام ترکیه را مخالف مجموعه تصمیمات سلسله مذاکرات آستانه می‌دانند. بنا به قاعده این تصمیم ترکیه از جمله اقداماتی است که بر مناسبات میان تهران و آنکارا تاثیری نامطلوب دارد و اقدامی یک سویه و تک‌روانه تلقی می‌شود. به خصوص که مقامات ترکیه علاوه بر همسویی با سیاست‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی(جلوگیری از قدرتمندتر شدن سوریه) می‌کوشند تا در رویکردی فرصت‌طلبانه در قبال حمایت از گروه‌های تروریستی، درآمدهای دلاری نیز کسب کنند. هرچند که مقامات آمریکا با چشم‌پوشی از این گونه سوء استفاده‌های دولت ترکیه، کوشیده‌اند تا در سطوح رسانه‌ای انتقاداتی را نسبت به این اقدام آنکارا صورت دهند و این عملیات ترکیه را به دروغ، اقدامی مخالف سیاست‌های واشنگتن وانمود کنند.

 

افزودن دیدگاه جدید

کد امنیتی

این قسمت برای تشخیص انسان از روبات ها می باشد

1 + 13 = Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.