جنگ روادید بین چین و آمریکا

چین به دنبال محدود کردن صدور روادید برای شهروندان آمریکایی به ویژه افرادی است که با گروه‌ها و نهادهای ضد حکومت پکن ارتباط دارند.

براساس گزارش خبرگزاری «رویترز»، این تصمیم چین در پاسخ به اقدام اخیر آمریکا در محدود کردن صدور روادید برای برخی مقامات چینی قرار است اتخاذ شود. 

وزارت خارجه آمریکا روز سه‌شنبه اعلام کرده بود که محدویت‌های صدور روادید برای مقامات دولت چین و حزب کمونیست این کشور که در بازداشت یا اقدام علیه اویغورها در «سینکیانگ» چین نقش داشته‌اند اعمال می‌شود. خانواده این مقامات نیز ممکن است تحت چنین محدودیت‌هایی قرار بگیرند.

وزارت خارجه چین روز چهارشنبه رسما این تصمیم آمریکا را همراه با اهداف نادرست و گمراه کننده خواند. 

پیشتر نیز وزارت بازرگانی آمریکا ۲۸ نهاد چینی را در ارتباط با منطقه سینکیانگ چین تحت تحریم قرار داده بود.

دولت چین هرگونه اقدام خشونت آمیز علیه ایغورها را رد کرده و از مقامات آمریکایی نیز خواسته تا در امور داخلی این کشور مداخله نکند.

برخی منابع آگاه چینی می‌گویند که وزارت امنیت عمومی چین چندین ماه است که در حال کار بر روی قوانین مربوط به محدود کردن سفر برای افرادی است که در استخدام سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا یا مورد حمایت این سازمان‌ها یا سازمان‌های به اصطلاح حقوق بشری هستند. 

یک منبع چینی در این زمینه گفته، «این چیزی نیست که می‌خواهیم، اما به نظر می‌رسد چاره دیگری نداریم.»

براساس گزارش رویترز، در طرح جدید، چین لیستی از گروه‌های حقوق بشری و نهادهایی که با سازمان سیا و یا سازمان‌های نظامی آمریکا مرتبط هستند تهیه و تدوین خواهد کرد و افراد شاغل در این نهادها را در لیست سیاه روادید قرار خواهد داد. 

این اقدام چین در حالیست که مقامات پکن آمریکا و برخی از سازمان‌های این کشور را به دست داشتن در دامن زدن به اعتراضات ضددولتی در منطقه خودمختار هنگ کنگ متهم کرده است.

چین بارها درباره هرگونه مداخله خارجی در امور داخلی هنگ کنگ به آمریکا و اروپا هشدار داده است.

از زمان روی کار آمدن دونالد ترامپ در آمریکا در سال ۲۰۱۶، اختلافات واشنگتن و پکن در زمینه طیفی از مسائل شدیدا افرایش یافته است. جنگ تعرفه‌ای که از آن به «جنگ تجاری»‌ بین این دو قدرت اقتصادی جهان نیز یاد می‌شود یکی از بارزترین مشخصه‌های روابط آمریکا و چین در دوران ترامپ است. 

انتهای پیام/ق

افزودن دیدگاه جدید

کد امنیتی

این قسمت برای تشخیص انسان از روبات ها می باشد

3 + 12 = Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.