جابه‌جایی نیروهای امارات در جنوب یمن

وبگاه شبکه خبری «روسیا الیوم»، امروز چهارشنبه از جابه‌جایی نیروهای اماراتی و سودانی در جنوب یمن خبر داد.

روسیا الیوم نوشت، بعد از آنکه امارات و سودان در دو روز اخیرف تانک‌ها و خودروهای متعدد نظامی را از عدن خارج کردند، ائتلاف عربی اعلام کرد که این گام، در چارچوب برنامه بازاستقرار است. 

این شبکه اعلام کرد: خبرنگار ما به نقل از منابع مطلع گفته که بیرون رفتن نیروهای امارات از برخی مواضع در پایگاه العند در استان لحج در جنوب یمن، بخشی از طرح بازاستقرار نیروهاست اما مقصد جدید و محل استقرار تازه آنان اعلام نشده است.

در پی تشدید اختلافات میان عربستان و امارات در جنوب یمن که منجر به جنگ نیابتی میان آنان شد، وضعیت در جنوب یمن، آشفته‌تر از گذشته و وضعیت ائتلاف عربی (سعودی-اماراتی) رو به اختلافات داخلی گذاشت. 

نیروهای دولت مستعفی یمن (عبدر ربه منصور هادی) متحد عربستان و «المجلس الانتقالی»‌ (شورای انتقالی جنوب) متحد امارات هستند که در ماه‌های اخیر بشدت در عدن و دیگر شهرهای جنوبی با هم جنگیدند.

خبرگزاری رویترز هم اعلام کرد، امارات روز سه شنبه بخشی از نیروهای خود را از شهر عدن بیرون برده است.

امارات اوایل تابستان گذشته هم از عقب‌نشینی نیروهایش از برخی مناطق مرکزی و غربی یمن خبر داده بود. به گفته کارشناسان امارات درست وقتی شروع به عقب نشینی تدریجی از یمن کرده که حملات تلافی جویانه یمن به عربستان بسیار دردناک و اثرگذار بود.

معروف است که پایگاه العند در استان لحج در جنوب یمن، بزرگ‌ترین پایگاه هوایی یمن است که در دهه نود قرن میلادی گذشته، شاهد سخت‌ترین جنگ‌ها بوده و بعد از حوادث یازدهم سپتامبر سال 2001 یکی از پایگاه‌های اصلی آمریکا برای جنگ علیه القاعده بوده است. ائتلاف سعودی-اماراتی از آگوست چهار سال پیش (2015) کنترل آن را در اختیار دارد. 

انتهای پیام/ص

افزودن دیدگاه جدید

کد امنیتی

این قسمت برای تشخیص انسان از روبات ها می باشد

5 + 5 = Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.