RSS
شنبه 30 دي 1396
امروز:
السبت 4 جماد أول 1439
برابر با
Jan 20 2018
قمری و

ایران دومین ایستگاه شکست آمریکا در سازمان ملل


آمریکا در یک ماه اخیر دو شکست را در سازمان ملل تجربه کرده است که این دو شکست ضربه های بزرگی بر اقتدار آمریکایی در جهان است و نشان دهنده این مسئله است که دوران پسا آمریکایی با سرعت بیشتری در حال طی کردن مسیر خود است.

در مسئله اول آمریکا سعی داشت طرح خود در مورد اعلام قدس به عنوان پایتخت اسرائیل را در شورای امنیت تصویب کند که حتی کشورهای دوست و متحد آمریکا یعنی فرانسه و انگلیس با این طرح مخالفت کردند و در مجمع عمومی سازمان ملل  نیز جز چند ریز کشور بقیه اعضا طرح ترامپ در مورد قدس را محکوم کردند. اما این ایستگاه نخست شکست آمریکا در سازمان ملل بود. شسکت دوم در راستای دخالت های آمریکا در امور داخلی ایران در جریان آشوب های اخیر رقم خورد.  اعتراض های خیابانی در ایران بهانه ای برای دخالت های بیشتر آمریکا، عربستان و رژیم صهیونیستی مهیا کرد. در این میان دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا سعی داشت با ابزار توییتر به نقش آفرینی در این مورد بپردازد. در همین راستا وی بیش از 8 پیام را در قالب توییت منتشرکرد و سعی داشت از این طریق خود را حامی مردم ایران معرفی کند و به نوعی به معترضان امید پیروزی دهد. این مسئله در حالی بود که وی اخیرا مردم ایران را به اتهام تروریست بودن از ورود به آمریکا منع کرده است. اما اقدام آمریکا در این مورد به صرف توییت کردن و برگزاری جلسه در مجلس نمایندگان ایران محدود نشد و نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل روز سه شنبه خواستار برگزاری نشست اضطراری شورای امنیت در مورد مسئله اعتراضات داخلی ایران شد. مسئله ای که به هیچ عنوان با دستور کار شورای امنیت مرتبط نبود و آمریکا تنها به مدد آرای اعضای غیر دائم شورای امنیت توانست این نشست را برگزار کند. در نهایت این نشست بامداد شنبه برگزار شد و طرح آمریکا با شکست کامل مواجه شد. به صورتی که تنها انگلیس و پرو با آمریکا همراهی کردند.
در نشست اضطراری شورای امنیت موضوع داخلی ایران  بی‌ارتباط با امنیت منطقه‌ای یا بین‌المللی شناخته شد. اکثر اعضای این شورا تحولات ایران را مسئله داخلی این کشور خواندند و با بیان اینکه این حوادث تهدیدی علیه صلح و امنیت بین‌المللی نیستند، طرح آن در شورای امنیت را خارج از صلاحیت این شورا دانستند. صریح ترین مخالفت ها با ادعاهای آمریکا در مورد ایران از سوی نماینده روسیه بیان شد. واسیلی نبنزیا، نماینده روسیه تاکید کرد،برای همه مشخص است برنامه‌ای که امروز در دستور کار شورای امنیت قرار گرفته، ارتباطی با وظایف این شورا ندارد. آمریکا نباید این شورا را تضعیف کند. او همچنین تصریح کرد، البته ما باید از آمریکا تشکر هم بکنیم چون پیام‌هایی که این کشور برای ایرانی‌ها ارسال کرد باعث همبستگی مردم این کشور شد و آنها حول محور احساسات ضدآمریکایی متحد شدند. نماینده روسیه در ادامه تأکید کرد طبق منطق آمریکا شورای امنیت بایستی بعد از حوادث داخلی آمریکا هم تشکیل جلسه می‌داد.  وی گفت، طبق این منطق، ما بایستی بعد از حوادث فرگوسن، میسوری یا بعد از تظاهرات‌های وال‌استریت، درخواست برگزاری نشست شورای امنیت می‌دادیم.  شکست آمریکا در توطئه چینی علیه ایران در شورای امنیت سازمان ملل نشان داد که اقتدار آمریکایی از بین رفته است و آمریکا با اقدامات ترامپ بیش از هر زمان دیگری به سمت انزوا پیش می رود. ترامپ نیز طرح حمایت از اعتراضات داخلی ایران را نه در جهت حمایت از مردم ایران بلکه به عنوان بهانه ای برای تحریم بیشتر مردم ایران دنبال می کند. چرا که ترامپ اخیرا همین مردم را به اتهام تروریستی بودن از ورود به خاک آمریکا منع کرد.

 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

سایت مقام معظم رهبری

 

 

-

آخرين مطالب

کلیه حقوق این سایت برای اداره کل روابط عمومی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح محفوظ است.
www.ahoorae.com

آمار بازدید کنندگان به صورت مخفی

امروز0
دیروز1
این هفته7
این ماه26
مجموع36963

آی پی بازدیدکنندگان : 81.28.34.254
Unknown ? Unknown Sat 20 Jan 2018 14:57

RSS

feed-image RSS