RSS
يكشنبه 1 بهمن 1396
امروز:
الأحد 5 جماد أول 1439
برابر با
Jan 21 2018
قمری و

مثلث عبری-عربی-غربی ‍پشت ‍پرده استعفای حریریسعد حریری،‌ نخست وزیر لبنان روز گذشته در اقدامی غیرمنتظره استعفا کرد؛ استعفای او خارج از کشور و درحالی که در عربستان حضور دارد، سوالات زیادی را درباره نقش سعودی‌ها در این استعفا ایجاد کرده است. البته نگاهی به شرایط کنونی لبنان و مروری بر رویدادهای ماه‌های اخیر

در منطقه به خوبی می‌تواند آنچه در ورای استعفای سعد حریری وجود دارد را آشکار سازد. تحرکات اخیر آمریکا در خصوص مسائل لبنان و اظهار نگرانی‌های مکرر مقامات رژیم صهیونیستی نسبت به روندی که در منطقه به نفع کشورهای محور مقاومت بوجود آمده نیز در عیان کردن آنچه سبب شد تا سعد حریری به طور ناگهانی استعفا دهد، کمک می‌کند. آنچه مسلم است لبنان پس از سال‌ها ناآرامی ناشی از مداخلات ارتجاع عربی و همچنین بعد از تنش‌های فزاینده سال‌های گذشته، در شرایط بسیار مطلوب و آرامی بسر می‌برد و با وجود ضعف‌های اجرایی کابینه سعد حریری و برخی از ناکارآمدی‌های وی، شرایط مطلوبی را تجربه می‌کرد. این در حالی بود که این کشور کوچک خاورمیانه، برای انتخابات بسیار مهم در بهار سال آینده نیز آماده می‌شد. در واقع تا پیش از استعفای سعد حریری به نظر می‌رسید که همه چیز برای برگزاری یک انتخابات پارلمانی تعیین کننده و متفاوت با گذشته در لبنان مهیاست و این بار پارلمان این کشور با اتکا به قانون انتخاباتی جدید خواهد توانست وظایف خود را در قبال مردم بسیار بهتر از گذشته انجام دهد. اما در سطوح منطقه‌ای با فروپاشی آخرین سنگرهای گروهک تروریستی داعش در دیرالزور سوریه و در شهرک قائم عراق، شرایط منطقه‌ای مطلوبی نه تنها به نفع کشورهای محور مقاومت بلکه به طور آشکار به زیان ارتجاع منطقه، رژیم صهیونیستی و دولت‌های مداخله‌گر غربی شکل گرفت. در چنین شرایطی بود که خبر استعفای سعد حریری با اخبار مربوط به آزادسازی کامل دیرالزور و شهرک قائم عراق همراه شد و بخشی از علل استعفای وی را که به تازگی سفرهای مکرری به عربستان داشت، آشکار ساخت. جالب آنکه سعد حریری در زمان استعفا در عربستان بسر می‌برد و جملاتی که همراه با خبر استعفای خود به کار برد، دقیقا همان عباراتی بود که شخص بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی، طی ماه‌ها و هفته‌های گذشته بارها بر زبان رانده و از خطرات و تهدیدات ایران برای منطقه سخن گفته بود. همچنین این جملات با آشکار شدن دورنمای فروپاشی داعش، از سوی مقامات آمریکا و سناتورهای صهیونیست کنگره این کشور نیز بارها بیان شده بود. بدین ترتیب می‌توان به‌خوبی به ریشه‌ها و علل استعفای حریری اشاره کرد و‌ آنچه را که سبب شد تا او به یک باره تصمیم خود درباره استعفا را علنی سازد، تشریح کرد. به عبارت دیگر استعفای حریری نه از جانب وی بلکه به نمایندگی و سفارش مثلث عربی-عبری-غربی صورت گرفت و این امر را مسجل ساخت که حداکثر تلاشی که این مثلث توطئه‌گر در شرایط کنونی برای جلوگیری از برپا شدن آرامش در منطقه و جایگزینی توطئه داعش می‌تواند صورت دهد محدود به همین اقدامات مذبوحانه و توصیه به مقامات سیاسی است.
جالب آنکه سعد حریری در سخنانش از سوء قصد احتمالی به جان خود نیز سخن گفت و به‌طور نادانسته این امر را برملا ساخت که در رابطه با او نیز تلاش‌هایی مرتبط به ترور پدرش(رفیق حریری) کلید خورده است. تلاش‌هایی که به رغم متهم کردن دولت سوریه و حزب الله لبنان و پرونده‌سازی‌های مکرر علیه آنها، در ورای آن به تحقیق، نقش رژیم صهیونیستی به اثبات می‌رسد.
به هر ترتیب آنچه مسلم است در ورای استعفای حریری مجموعه‌ای از توطئه‌های سیاسی، نظامی و حتی اجتماعی گنجانده شده است؛ توطئه‌هایی که شاید مهم‌ترین آنها علاوه بر ایجاد مانع بر سر راه برگزاری انتخابات سرنوشت ساز آتی لبنان، ایجاد تفرقه میان جریان‌های اسلامی منطقه و همچنین شکل‌دهی به بهانه‌هایی برای برخی از مداخلات سیاسی و نظامی پیش بینی نشده خواهد بود. درواقع اینگونه کوشش‌ها در امتداد تلاش‌های اخیر آمریکا برای متهم کردن حزب‌الله و اعمال تحریم‌های متعدد علیه این جریان قرار دارد. ولی در نهایت با توجه به انفعالی بودن این مجموعه حرکات و همچنین هوشیاری زایدالوصف مردم لبنان و منطقه، این گونه فضاسازی‌ها قاعدتا راه به جایی نخواهد برد.


جعفر قنادباشی/ کارشناس مسائل خاورمیانه

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

سایت مقام معظم رهبری

 

 

-

آخرين مطالب

کلیه حقوق این سایت برای اداره کل روابط عمومی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح محفوظ است.
www.ahoorae.com

آمار بازدید کنندگان به صورت مخفی

امروز0
دیروز1
این هفته9
این ماه27
مجموع36964

آی پی بازدیدکنندگان : 81.28.34.254
Unknown ? Unknown Sun 21 Jan 2018 06:52

RSS

feed-image RSS