RSS
شنبه 30 دي 1396
امروز:
السبت 4 جماد أول 1439
برابر با
Jan 20 2018
قمری و

راهبرد آمریکا برای تشدید تحریم های غیربرجامی
پس از شکل گرفتن برخی ناآرامی‌ها در ایران، مداخلات ایالات متحده آمریکا در امور داخلی کشور   تشدید شد؛ از توئیت‌های دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا گرفته تا بحث بر سر تشدید تحریم‌های غیرهسته‌ای.

البته باید توجه داشت این مسئله که ترامپ تصمیم گرفته تحریم‌های غیرهسته‌ای را تشدید و تحریم‌های جدیدی علیه ایران اضافه کند، یک سیاست کلی از سوی واشنگتن است که در دولت باراک اوباما شکل گرفت، در دولت ترامپ تداوم پیدا کرد و خیلی ارتباطی به تحولات اخیر و ناآرامی‌ها داخل ایران ندارد. البته این مسائل بهانه‌ای در اختیار آمریکا خواهد بود تا بتواند راحت‌تر برخی از مخالفان و منتقدان خود را توجیه کند.
اکنون پرسش اصلی این است که آیا اتفاقات اخیر در ایران تاثیری بر وضعیت برجام باقی خواهد گذاشت یا خیر؟ براساس اطلاعاتی که منتشر شده دو تن از سناتورهای آمریکایی، یکی بن کاردین عضو ارشد دموکرات کمیته روابط خارجی سنا و دیگری باب کورکر جمهوریخواه، رئیس کمیته روابط خارجی در حال انجام مذاکراتی با کاخ سفید و مشخصا با شخص مک‌مستر هستند تا به یک راه‌حل بینابینی دست پیدا کنند. یعنی از یک طرف، برجام حفظ شود و از طرف دیگر، بر وجهه و پرستیژ رئیس جمهور آمریکا نیز بر سر مخالفت‌هایی که با برجام داشته لطمه وارد نشود. یک احتمال این است که قانون بررسی توافق هسته‌ای ایران موسوم به قانون "اینارا " که در سال 2015 تصویب شد و بر اساس آن رئیس جمهور ملزم شده هر 90 روز یک بار درباره برجام به کنگره گزارش دهد را تغییر دهند. یعنی به صورتی که رئیس‌جمهور ملزم نباشد هر 90 روز یک بار در مورد توافقی صحبت کند که از آن به عنوان بدترین توافق تاریخ آمریکا یاد می‌کند. فقط یک مشکلی وجود دارد بر این اساس که اگر در مدت زمان 60 روز ایجاد شده برای کنگره بعد از ارجاع گزارش ترامپ به این نهاد، کنگره می‏خواست تصمیمی با اکثریت نسبی یعنی 51 رای یا 50 رای به علاوه رای طلایی مایک پنس به عنوان رئیس سنا صورت دهد، امکان تغییر در قانون اینارا وجود داشت اما امروز بعد منقضی شدن آن مدت زمان 60 روزه نیاز است که یک اکثریت نسبی ایجاد شود یعنی 60 رای لازم دارند و از آنجایی که دموکرات‎ها مخالف تغییر در مفاد برجام هستند، رسیدن به این توافق تاحدودی دشوار است. همچنین دونالد ترامپ طی ماه جاری شمسی یعنی دی ماه باید هر 120 روز یک بار در مورد سه قانون تحریمی تصمیم بگیرد. او طی این مدت باید تصمیم بگیرد آیا تعلیق‎ها را تمدید می‌کند یا خیر. اگر تعلیق‎ها را تمدید نکند به منزله بازگشتن تحریم‎های هسته‎ای علیه ایران هست. در حقیقت می‏توان گفت در این شرایط حکم مرگ برجام صادر می‏شود. اما اگر تعلیق‎ها را تمدید کند این خطر تاحدودی رفع خواهد شد. بنابراین هنوز رایزنی‏‎ها ادامه دارد و هنوز مشخص نیست که ترامپ چه خواهد کرد. برخی معتقدند رفتاری که در قبال قدس انجام داد نشاندهنده آن است که تصمیمات و سیاست‎های وی خیلی مبتنی بر سیاست‏های مشاوران امنیت ملی‏اش نیست بلکه ترامپ براساس پارامترهای دیگری تصمیم گرفت قدس را به عنوان پایتخت اسرائیل معرفی کند. لذا چه بسا همین شیوه را در مورد مسئله هسته‎ای نیز درپیش بگیرد و جهان را دربرابر یک عمل انجام شده که خروج آمریکا از برجام است، قرار دهد. برخی نیز معتقدند که  موضوع برجام پیچیده‏تر از قدس است و رئیس جمهور آمریکا درنهایت مجبور می‎شود به خواسته مشاوران امنیت ملی‏اش و حتی مخالفان برجام در کنگره تن دردهد. همچنین مخالفت اروپا با مواضع برجامی ترامپ موجب می‏شود که او با احتیاط بیشتری این موضوع را پیگیری کند. اما در موضوعات غیربرجامی تحریم‏ها تشدید خواهد شد و فضایی که در چارچوب اعتراضات و ناآرامی‏ها داخل کشور ایجاد شده، فرصت مناسبی برای گروه‏های ضدایرانی داخل آمریکا ایجاد کرده که حداقل برای حفظ پرستیژ خودشان و نمایش اقتدار در برابر آنچه که رفتارهای سرکوب‏گرایانه جمهوری اسلامی می‏خوانند اقداماتی حتی به صورت سمبلیک انجام دهند.

امیرعلی ابوالفتح/ کارشناس مسائل آمریکا

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

سایت مقام معظم رهبری

 

 

-

آخرين مطالب

کلیه حقوق این سایت برای اداره کل روابط عمومی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح محفوظ است.
www.ahoorae.com

آمار بازدید کنندگان به صورت مخفی

امروز0
دیروز1
این هفته7
این ماه26
مجموع36963

آی پی بازدیدکنندگان : 81.28.34.254
Unknown ? Unknown Sat 20 Jan 2018 14:57

RSS

feed-image RSS