RSS
يكشنبه 6 اسفند 1396
امروز:
الأحد 10 جماد ثاني 1439
برابر با
Feb 25 2018
قمری و

چشم امید فرانسوی‌ها به دلارهای نفتی ابوظبی

چشم امید فرانسوی‌ها به دلارهای نفتی ابوظبیبه نقل از خبرگزاری فرانسه، ادوار فیلیپ، نخست وزیر فرانسه، روز شنبه دهم فوریه، در جریان سفرش به امارات متحده عربی، از این کشور خواست تا به میزان بیشتری در فرانسه سرمایه‌گذاری کند

.

نخست وزیر فرانسه در ابوظبی در چند دیدار پیاپی، با رؤسای دو صندوق حمایتی بزرگ امارات و همچنین محمد بن زاید آل نهیان، ولیعهد امارات و مرد قدرتمند این کشور گفتگو کرد.

 

ادوار فیلیپ پس از پایان این گفتگوها به خبرنگاران گفت: "ما تلاش کردیم تا به پرسش‌هایشان پاسخ دهیم، به آنها آنچه را که انجام می‌دهیم، نشان دهیم، به آنها ثابت کنیم که چرا فکر می کنیم چیزهای جالبی در فرانسه وجود دارد و آنها می توانند در این کشور سهم خود را داشته باشند."

وی اضافه کرد که اماراتی‌ها برای سرمایه‌گذاری در زمینه‌هایی چون "هوش مصنوعی" و تحقیقات پزشکی" در فرانسه اعلام آمادگی کرده‌اند.

 

چشم امید فرانسوی‌ها به اماراتی‌ها

 

نخست وزیر فرانسه تنها مقام این کشور نیست که طی ماه‌های اخیر به امارات سفر می‌کند.

سه ماه پیش نیز امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه به امارات متحده عربی رفته بود و در آن جا خواستار گسترش روابط اقتصادی دو طرف شده بود.

در جریان سفر ماکرون در نیمه آبان‌ماه امسال اعلام شد که امارات متحده عربی یک میلیارد یورو در فرانسه سرمایه‌گذاری می‌کند، هرچند پاریس همچنان امیدوار است که سرمایه‌گذاری امارات در فرانسه بیشتر شود.

 

در سفر اخیر رئیس جمهور فرانسه به امارات، پاریس همچنین موفق به فروش دو ناو جنگی به ابوظبی شده بود .در عین حال سفر وزیر دفاع فرانسه به امارات، دو هفته قبل از سفر ماکرون نشان داد که فرانسوی‌ها به شدت در تلاش برای کسب بازار صنایع دفاعی و جنگی هستند و در این مسیر مذاکرات با اماراتی‌ها پیرامون خرید و فروش تسلیحات نظامی از جمله ناو جنگی و همزمان جنگنده‌های رافائل نشان داد که تا چه میزان پاریس چشم امید به دلارهای نفتی ابوظبی در ازای فروش تجهیزات و تسلیحات دفاعی دارد.

براین اساس طی حداقل 4 ماه گذشته سفر سه مقام بلند پایه فرانسوی شامل وزیر دفاع، رئیس جمهور و سپس نخست وزیر جملگی حاکی از خیز بلند فرانسه برای تحکیم جاپای  اقتصادی خود در امارات متحده عربی است.

 

اقتصاد فرانسه در جستجوی بازارهای جدید

 

در ارتباط با تمایل و تلاش فرانسوی‌ها برای جلب نظر مشتریان اماراتی، توجه به وضعیت اقتصادی فرانسه به عنوان دومین اقتصاد بزرگ اتحادیه اروپا قابل توجه است.

 فرانسه در سال های اخیر با توجه به شرایط نامناسب اقتصادی این کشور به ویژه افزایش شمار بیکاران، رایزنی ها و اقداماتی جدی برای افزایش صادرات تسلیحاتی انجام داده و وزارت دفاع این کشور برای عقد قراردادهای تسلیحاتی تلاش های گسترده ای داشته است.

 

این تلاش ها حداقل درباره فروش هواپیماهای جنگنده رافال به امارات تا کنون نتیجه بخش نبوده؛ هرچند فرانسه موفق به فروش آنها به قطر، مصر و هند شده است.

از سوی دیگر بازار تسلیحاتی خاورمیانه برای فرانسه از اهمیت ویژه ای برخوردار است و به ویژه کشور امارات مشتری دائم تجهیزات نظامی فرانسوی محسوب می شود. 

در این چارچوب فرانسه توانسته است از دهه 1990 به بعد مقادیر عظیمی تسلیحات به امارات بفروشد.

 

ارزش استراتژیک امارات برای فرانسه

 

اما همه گرایش فرانسه برای جلب نظر شیخ نشین امارات تنها محدود به مسائل اقتصادی نیست. بخش دیگری از تلاش فرانسوی‌ها برای حضور در امارات و یا در نگاه کلی‌تری در خلیح فارس، مرتبط با اهداف امنیتی و سیاسی این کشور پرادعاست.

 

در حال حاضر در شرایطی که بریتانیا و ایالات متحده هرکدام دارای پایگاه‌های متعدد نظامی و دریایی در جنوب خلیج فارس از جمله پایگاه هوایی آمریکا در قطر و عربستان و پایگاه دریایی بریتانیا در بحرین می‌باشند، پاریس چشم امیدی به امارات دوخته تا پایگاه دریایی مورد نظر خود را در خاک امارات متحده عربی توسعه دهد.

 

پایگاه فعلی نظامی فرانسه در امارات دارای 700 نیروی زمینی است که در سال 2009 و در دوران سارکوزی احداث شد، اما سفر اخیر وزیر دفاع فرانسه به امارات و دیدار از این پایگاه نشان داد که برای فرانسوی‌ها توجه و حتی توسعه این پایگاه دریایی و زمینی دارای اهمیت است.

 

در عین حال باید منتظر بود و دید که آیا پاریس موفق به جلب اعتماد و نظر مساعد ابوظبی برای توسعه فعالیت‌های اقتصادی و نظامی خود خواهد شد یا خیر؟ هدفی که به نظر می‌رسد در ابتدا قرار است در قالب گسترش تحرکات و فعالیت‌های اقتصادی در امارات دنبال شود و سپس این فعالیت‌های اقتصادی به سایر حوزه‌های امنیتی و یا سیاسی نیز تسری یابد.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

سایت مقام معظم رهبری

 

 

-

آخرين مطالب

کلیه حقوق این سایت برای اداره کل روابط عمومی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح محفوظ است.
www.ahoorae.com

آمار بازدید کنندگان به صورت مخفی

امروز1
دیروز2
این هفته10
این ماه30
مجموع37009

آی پی بازدیدکنندگان : 81.28.34.254
Unknown ? Unknown Sun 25 Feb 2018 19:37

RSS

feed-image RSS