RSS
شنبه 30 دي 1396
امروز:
السبت 4 جماد أول 1439
برابر با
Jan 20 2018
قمری و

داعش؛ ابزار ضد روسی آمریکا در آسیای مرکزی

داعش؛ ابزار ضد روسی آمریکا در آسیای مرکزی
یکی از اهداف روسیه از زمانی که در حمایت از دولت بشار اسد در سوریه مبادرت به حملات نظامی به مناطقی از این کشور کرد، سرکوب و نابودی تروریست های جهادی بود که عمدتا در قالب گروه داعش گرد هم آمده بودند. روسها با علم به این که تعداد زیادی از این افراد از کشورهای آسیای مرکزی، قفقاز و البته جمهوری های داخل فدراسیون روسیه نظر داغستان، چچن و... وارد صفوف داعش در سوریه شده اند بر آن شدند این گروه تروریستی را در سوریه از بین ببرند تا جلوی بازگشت آنها را به کشور خود بگیرند.

دیدگاه روسی درباره تهدیدهای تروریسم و افراط گرایی در کشورهای آسیای مرکزی و قفقاز معتقد است که جمهوری های این منطقه پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی با مشکلات امنیتی ناشی از چالش های امنیتی پیرامون مواجه هستند که این امر خطری برای مدرنیزاسیون در این کشورها است. بر اساس این دیدگاه، آینده کشورهای آسیای مرکزی با تهدیدهای مختلفی از جمله افغانستان و داعش مواجه است. به گفته والری گراسیموف، رئیس ستاد نیروهای مسلح روسیه، حدود 2 تا 3 هزار جنگجوی داعش در افغانستان طی سال 2015 حضور داشته اند که به طور قطع این آمار به خصوص پس از شکست داعش در سوریه و عراق افزایش یافته است. در تلاش برای مقابله با این وضعیت، روسیه سعی دارد از یک طرف با تقویت روابط خود با برخی گروه های افغان و از طرف دیگر با بهبود عملکرد ارتش کشورهای آسیای مرکزی زمینه نفوذ گروه های تروریستی به منطقه را از بین ببرد.

لذا در راستای مبارزه با تروریزم، روسها بارها خواهان همکاری‌های مشترک با آمریکا در افغانستان شده‌اند، اما واشنگتن هیچ گاه پاسخ مساعدی به این درخواستها نداده است. اینکه چرا دولت آمریکا خواهان چنین همکاری هایی با مسکو نیست پرسش مهمی است که در این رابطه باید بدان پاسخ داد.

در طول یکسال اخیر اسناد و گزارشات متعددی از دست داشتن آمریکا در ایجاد داعش انتشار یافته است اگرچه مقامات کاخ سفید، در ظاهر اعلام می کنند که در تلاش برای نابود کردن داعش هستند و در سوریه نیز آنها بوده اند که در نهایت این گروه تروریستی را شکست دادند؛ اما واقعیت این است که آنها هیچگاه در این مبارزه، جدی نبوده اند. بسیار اندک هستند کسانی که از این واقعیت بی اطلاع باشند. حتی در شرایطی که به اذعان دونالد ترامپ، باراک اوباما رئیس جمهوری سابق آمریکا و هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه این کشور مسئول ایجاد گروه داعش هستند، اما دولت کنونی نیز تاکنون تلاش عمده ای را برای مبارزه با این گروه تروریستی انجام نداده است. مقامات عراقی، سوری و افغانی، بارها از کمکهای آمریکائیها به تروریستها و داعش از جمله دادن سلاح، کمکهای لجستیکی و نقل و انتقال نیروهای آنها توسط بالگردها، حملات هوایی به مواضع نیروهای عراقی و سوری –که خودشان آنها را اشتباهی قلمداد کرده اند اما در عمل در بهترین شرایط به داد تروریستها رسیده اند – شکایت داشته اند. مقامات روس بارها بیان داشته اند که آمریکائیها از تروریستها و داعش در سوریه حمایت می کنند.

اگرچه مهمترین هدف آمریکائیها از ایجاد و حمایت از تروریستها و داعش، مقابله با محور مقاومت نیز کشورها و جریانهای مخالف در منطقه خاورمیانه بود، اما مناسب می بینند این جریان تروریستی را علیه رقبای خویش از جمله روسیه و چین نیز بکار ببرند. در همین راستا آنها برنامه تقویت داعش در افغانستان را در دستور کار خویش قرار داده اند. این کشور محل مناسبی برای این امر است از جمله به دلایل: مجاورت سرزمینی و نزدیکی جغرافیایی به آسیای میانه و از این طریق نزدیکی به چین و ایران، وجود ظرفیتهای فرهنگی و اقتصادی برای جذب نیرو توسط تروریستها در این منطقه، کوهستانی بودن منطقه که برای تروریستها مناسب می باشد همچنین ضعف دولت افغانستان و دولتهای در آسیای میانه در مقابله با تروریزم.

آمریکائیها از طریق تروریزم و داعش می توانند برای این سه کشور، چالشهای امنیتی جدی ایجاد کنند. آنها می خواهند به بهانه وجود تروریستها و نا امنی در افغانستان و منطقه، حضور و نفوذ خود را در این بخش از جهان گسترش دهند و حتی از منافع اقتصادی آن بهره ببرند و در تحولات جهانی و تحولات در این منطقه تأثیر گذار باشند.

بنابراین اساساً آمریکائیها برای نیل به اهداف خود، به حضور و فعال بودن تروریستها و داعش در افغانستان نیاز دارند. آنها تصمیمی به مبارزه با داعش ندارند که بخواهند روسیه را در این امر به مشارکت بپذیرند. از نظر آمریکا، مسئله، تروریزم و داعش نیست که بخواهد در مقابله با آنها با روسیه همکاری نماید بلکه مسئله ، از جمله خود روسیه است. به همین دلیل هیچگاه به درخواست مسکو پاسخ مثبت نداده و نخواهند داد.
 

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

سایت مقام معظم رهبری

 

 

-

آخرين مطالب

کلیه حقوق این سایت برای اداره کل روابط عمومی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح محفوظ است.
www.ahoorae.com

آمار بازدید کنندگان به صورت مخفی

امروز0
دیروز1
این هفته7
این ماه26
مجموع36963

آی پی بازدیدکنندگان : 81.28.34.254
Unknown ? Unknown Sat 20 Jan 2018 14:58

RSS

feed-image RSS