RSS
يكشنبه 6 اسفند 1396
امروز:
الأحد 10 جماد ثاني 1439
برابر با
Feb 25 2018
قمری و

استفاده ابزاری از شورای امنیت برای پیگیری اهداف سیاسی اعتبارش را خدشه‌دار می‌کند

خبرگزاری فارس: استفاده ابزاری از شورای امنیت برای پیگیری اهداف سیاسی اعتبارش را خدشه‌دار می‌کند

 نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در نیویورک در بحث عمومی شورای امنیت در مورد روش‌های کاری شورای امنیت به ایراد سخنرانی پرداخت.

نماینده کشورمان در ابتدای این سخنرانی گفت که انتخاب موضوع روشهای کاری شورای امنیت در زمانی که جامعه بین المللی با چالش‌های عظیمی در زمینه صلح و امنیت بین المللی روبرو است بیش از پیش اهمیت دارد.

وی افزود:هدف از برگزاری این بحث باید کمک به ایجاد شورای امنیتی دموکراتیک تر، شفاف تر و پاسخگوتر باشد و این اصول و ملاک‌هایی است که جملگی در منشور ملل متحد مورد تاکید قرار گرفته‌اند.

نماینده ایران در ادامه سخنرانی خود ضمن اشاره به این اصول بویژه تعیین حدود و اختیارات هر یک از ارکان اصلی ملل متحد، خواستار توجه بیشتر شورای امنیت به این اصول در روشهای کاری خود شد.

وی در ادامه سخنان خود گفت که استفاده ابزاری از شورای امنیت برای پیگیری اهداف ملی و سیاسی یکی از عوامل مهمی است که اعتبار شورای امنیت را خدشه دار می کند. نماینده آمریکا در سال 2006 به استفاده ابزاری آمریکا از شورای امنیت اشاره کرد و به نظر می رسد که دولت فعلی آمریکا هم همان الگوی رفتاری شکست خورده را بی پروایانه ادامه می‌دهد.

نماینده ایران خاطرنشان کرد: دو نمونه اخیر این رهیافت نمایندگی آمریکا را در ماه ژانویه امسال شاهد بوده‌ایم، نخست برگزاری نشست اضطراری شورای امنیت در روز 5 ژانویه در مورد موضوعی که اساسا در حوزه کاری سازمان ملل متحد نبود و دوم برگزاری تور نمایش برای اعضای شورای امنیت در واشنگتن و نشان دادن بقایای موشکی که توسط دولت سعودی در اختیار دولت آمریکا گذاشته بود، بعنوان مدرکی برای ارسال اسلحه از سوی ایران به یمن.

نماینده کشورمان در پایان گفت: این دو نمونه سوء استفاده دولت آمریکا از روشهای کاری شورای امنیت در حالی بوقوع پیوست که شورای امنیت در مقابل تهدیدهای واقعی صلح و امنیت بین المللی همانند اشغالگری رژیم اسرائیل و یا تراژدی انسانی پس از سه سال جنگ در یمن کوچکترین اقدامی انجام نمی دهد، اینها نمونه‌های شکست شورای امنیت در اجرای وظایف اصلی هستند که جملگی بخاطر سیاست‌های مخرب آمریکا در شورای امنیت به وجود آمده‌اند و مایه ناامیدی از دیپلماسی چندجانبه شده‌اند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

سایت مقام معظم رهبری

 

 

-

آخرين مطالب

کلیه حقوق این سایت برای اداره کل روابط عمومی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح محفوظ است.
www.ahoorae.com

آمار بازدید کنندگان به صورت مخفی

امروز1
دیروز2
این هفته10
این ماه30
مجموع37009

آی پی بازدیدکنندگان : 81.28.34.254
Unknown ? Unknown Sun 25 Feb 2018 19:33

RSS

feed-image RSS