RSS
شنبه 30 دي 1396
امروز:
السبت 4 جماد أول 1439
برابر با
Jan 20 2018
قمری و

تنش در روابط آمریکا و پاکستان شدت گرفت

تنش در روابط آمریکا و پاکستان شدت گرفت/ واشنگتن کمک های مالی به اسلام آباد را قطع می کندبا شروع سال جدید «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا که کارش نوشتن در شبکه های اجتماعی است، این بار موضوع بحث برانگیزی را مطرح کرد و پاکستان را مورد هدف انتقادات و حملات کلامی اش قرار داد و گفت: این کشور برای تروریستها پناهگاه فراهم می کند و در برابر 33 میلیارد دلاری که از آمریکا دریافت کرده تنها کذب و دروغ تحویل داده است. اظهاراتی که تحلیلگران پاکستانی آن را شروعی برای اجرای تهدیدات ترامپ علیه کشورهایی که با تصمیمش در خصوص به رسمیت شناختن قدس اشغالی به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی مخالفت کرده اند، قلمداد نمودند.

الجزیره نت در این باره گزارش داد: این موضعگیری آمریکا لحنی عملی داشت، چراکه کاخ سفید روزگذشته سه شنبه از توقف کمک های نظامی ویژه به پاکستان که ارزشش 255 میلیون دلار است، خبر داد.

در این حال برخی از ناظران این اقدام آمریکا را به تهدید واشنگتن به قطع کمک های مالی از کشورهایی که با تصمیمش در خصوص قدس مخالفت نمودند، مرتبط دانست.

احضار سفیر آمریکا در اسلام آباد

در پاسخ به نوشته های اینترنتی «ترامپ» وزارت خارجه ی پاکستان «دیوید هیل» سفیر آمریکا در این کشور را فراخوند و مراتب اعتراض اسلام آباد را به وی ابلاغ کرد.

از طرفی روزگذشته، شورای امنیت پاکستان، به ریاست «شاهد خاقان عباسی» نخست وزیر این کشور و با حضور «قمر جاوید باجوا» تشکیل جلسه داد و در پایان نشست بیانیه ای صادر شد که در آن موضع آمریکا را تهدیدی علیه اعتماد بین دو طرف به شمار آورد.

در همین حال، «خواجه آصف» وزیر خارجه ی پاکستان نیز از تریبون توئیتر برای پاسخ به ادعای «ترامپ» استفاده کرد و گفت: کشورش آماده است به یک شرکت مورد اطمینان آمریکایی برای محاسبه ی دقیق حساب و کتاب های مالی در خصوص 33 میلیارد دلاری که «ترامپ» از آن سخن به میان آورد، پول بپردازد تا مشخص شود چه کسی دروغ می گوید.

وزیر خارجه ی پاکستان در گفتگو با تلویزیون محلی «جیو» اعلام کرد: کشورش در حد کفایت انجام داده و انجام می دهد به طوریکه راههای دریایی، زمین و راه آهنش را در برابر نیروهای ائتلاف در افغانستان گشوده است.

وی تهدید کرد: کشورش از حاکمیت ملی اش در صورتیکه آمریکا فکر نقض حریم هوایی پاکستان به واسطه ی هواپیماهای بدون سرنشین به سرش بزند، دفاع خواهد نمود.

روحیه ی معامله گری «ترامپ»

در این حال «سید عبدالجلیل» پژوهشگر پاکستانی در زمینه ی روابط اسلام آباد- واشنگتن گفت: «ترامپ» می خواهد روابط خارجه ی کشورش را با روحیه و منطق معامله گری اداره کند و همه ی آداب و روسوم و پروتکل های دیپلماتیک را از بین می برد به طوریکه از شبکه های اجتماعی برای اعلام مواضع بسیار حساسش حتی اعلام جنگ، استفاده می کند.

پاکستان دیگر به کمک آمریکا نیاز ندارد

«عبدالجلیل» تاکید کرد: قدرت موضعگیری پاکستان این بار از قدرت وضعیت اقتصادی اش و ائتلافات منطقه ای اش برخاسته است، و بعد از بهبود ذخایر ارز خارجی و تقویت شراکت استراتژیکی اش با چین در چارچوب «کریدور اقتصادی»، دیگر به کمک های مالی آمریکا احتیاج شدیدی ندارد.

حمایت مردم پاکستان از اسلام آباد در برابر تهدیدات «ترامپ»

این تحلیلگر پاکستانی در ادامه ی اظهاراتش گفت: دولت کنونی پاکستان از حمایت مردمی برخوردار است و در صورتیکه در برابر تهدیدات آمریکا قرار بگیرد، و همین جایگاه به دولت وظایف گسترده تری را در انتخابات آتی سال جاری خواهد داد.

وی افزود: «دونالد ترامپ» تهدیداتش را در خصوص قطع کمک های مالی از کشورهایی که علیه تصمیمش در خصوص قدس در مجمع عمومی سازمان ملل متحد رای داده اند، از کشور پاکستان شروع کرده است.

از طرفی «مسعود علی علوی» یک تحلیلگر سیاسی پاکستانی درباره اقدامات اخیر رئیس جمهوری آمریکا گفت: وی با این اقدامات عرصه را برای خودش تنگ می کند و کشورش را به تدریج با تصمیمات بی پروایش در معرض انزوای بیشتر قرار می دهد و از فرصت بسیار کم موجود که می تواند آبرویش را برای خروج از افغانستان حفظ کند، کم می کند و به تهدید پاکستان آن هم به این روش پناه می برد.

«علوی» در ادامه می گوید: اسلام آباد خوب می داند که آمریکا به هند گرایش دارد، و دیگر معقول و منطقی نیست که به تهدیدات آمریکا بیشتر از این که به ضرر منافع ملی است، پاسخ داد. 

آمریکا ابزار لازم را برای تحت فشار قرار دادن پاکستان در دست ندارد

وی افزود: با توجه به اینکه تهدیدات آمریکا برای اسلام آباد بسیار حساس است، اما پاکستان خوب می داند که بر وضعیت منطقه ای و بین المللی این کشور تاثیر نخواهد گذارد چراکه آمریکایی ها ابزار کافی برای تحت فشار قرار دادن پاکستانی ها ندارند وگرنه از آن استفاده می کردند.

مردم پاکستان از سال 1965 پرچم آمریکا را آتش می زنند

از طرفی دیگر «حسین حقانی» تحلیلگر پاکستانی در این باره اظهار داشت: آمریکا و پاکستان هیچ منافع مشترکی ندارند، مردم پاکستان از سال 1965 پرچم آمریکا را آتش می زنند.

گفتنی است؛ رئیس جمهوری آمریکا شبیه همین اتهامات را در استراتژی که در اواخر ماه آگوست گذشته در خصوص افغانستان و جنوب آسیا اعلام کرده بود، علیه پاکستان تکرار نمود.

آمریکایی ها، پاکستانی ها را به پناه دادن به گروههای تروریستی متهم می کنند.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

سایت مقام معظم رهبری

 

 

-

آخرين مطالب

کلیه حقوق این سایت برای اداره کل روابط عمومی وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح محفوظ است.
www.ahoorae.com

آمار بازدید کنندگان به صورت مخفی

امروز0
دیروز1
این هفته7
این ماه26
مجموع36963

آی پی بازدیدکنندگان : 81.28.34.254
Unknown ? Unknown Sat 20 Jan 2018 14:59

RSS

feed-image RSS